Alessandro Bosetti

Zápisníky

Skladba zkomponovaná pro příležitost 160. výročí narození Leoše Janáčka

Leoš Janáček přímo či nepřímo inspiroval řadu skladatelů nejen za svého života. S jeho skladatelským odkazem byli konfrontovaní jeho žáci, ale i obdivovatelé, které má až do dnes. Mezi ně bezpochyby patří i italský skladatel Alessandro Bosetti, který zkomponoval na objednávku našeho festivalu skladbu u příležitosti Janáčkova 160. výročí narození.

Jednačtyřicetiletý Bosetti dnes působí v Německu jako multižánrový umělec, skladatel a performer se svébytnými vyjadřovacími prvky a nezaměnitelným jazykem. Oprávněně se o něm tedy hovoří jako o „Jednom z nejvíce neobvyklých a zajímavých postav současné scény“. Své skladby s úspěchem prezentoval na prestižních festivalech v New Yorku, Paříži nebo Londýně. Bosetti patří k významným umělcům, kteří se se zaobírají tvorbou pro rozhlas, za kterou obdržel řadu ocenění.

Pro festival Janáček Brno zkomponoval skladbu s názvem Notebooks pro hlas a elektroniku. O své nové skladbě Bosetti říká: „V Památníku Leoše Janáčka v Brně se nachází velmi zvláštní poklad: řada velmi malých sešitů, kam si Janáček zapisoval nápěvky mluvy, které slyšel během každodenního života. Každý tento nápěvek, zapsaný někdy mezi lety 1904–1928 je vlastně jakousi zvukovou fotografií pomíjivé situace.“

Alessandro Bosetti se snaží tyto nápěvky opět oživit a ve své skladbě ukazuje své představy toho, čeho byl Janáček svědkem při zapisování nápěvků. K atmosféře skladby jistě velmi přispějí různé prostory Vily Tugendhat.

Pavel Petráněk

Alessandro Bosetti

Alessandro Bossetti, narozen v Miláně 1973, je skladatel a interpret žijící v Berlíně. Patří mezi nejinovativnější umělce své generace využívající ke své práci rozhlasovou technologii. Vytvořil obrovské dílo hybridních, textově-zvukových a rozhlasových skladeb pro hlavní evropská studia rozhlasové a elektronické akustické hudby, za něž získal mnoho ocenění.

Je znám také jako koncertní skladatel a píše hudbu pro soubory jako Kammerensemble Neue Musik a Die Maulwerker v Berlíně. Jeho nadcházející spolupráce zahrnuje novou vokální skladbu pro soubor Neue Vocalsolisten Stuttgart.

Přestože je v posledních letech znám většinou jako sólový interpret, v minulosti i současnosti spolupracoval s hudebníky jako Sophie Agnel, Boris Baltschun, Günter Christman, Rhodri Davies, Axel Dörner a s mnoha dalšími a také vydal přes deset hudebních CD.

Koupit vstupenky